Kazandibi Tarifi ve Yapılışı

Kazandibi Tarifi

Kazandibi hafif sütlü bir tatlıdır. Hafif olduğu için Ramazan ayında sıkça tüketilir. Ayrıca çocukların da severek yediği içerisindeki süt sayesinde çok besleyici bir tatlıdır.

Normalde Kazandibi tavuk göğsünden yapılır. Tavuk göğsü katılmamış olana ise muhallebi Kazandibi denilir. Kazandibi dibi tutturularak hafifçe kızartılan sütlü muhallebi çeşididir.

Kazandibi tatlısı birçok kişinin favorisi olan sütlü tatlılardan biridir. Özellikle akşam yemeklerinin ardından yenen Evde Kazandibi nasıl yapılır diye merak edenlere tüm püf noktaları ile birlikte tarifini paylaşıyoruz.

Kazandibi malzemeleri
Kazandibi malzemeleri

 Kazandibi Malzemeleri:

2,5 litre süt

 450 gram şeker

Sübye için

90 gram buğday nişastası (1 bardak dan yarım parmak az)

90 gram un (1 bardaktan yarım parmak az)

 330 ml. su

Kazandibi Yapılışı

Bir tencerenin içerisine sütü  koyalım. İçerisine şekeri ilave edelim.

Kazandibi Yapılışı
Kazandibi Tatlısı Yapılışı

Ocağa koyalım ve şekerin erimesi için sütü ara ara karıştıralım. Muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin.

 Süt pişerken bir kenarda sübyemizi hazırlayalım.

Kazandibi sübyesi
Kazandibi sübyesi

90 gram buğday nişastasını karıştırma kabına alalım. (90 gr. takriben 1 bardaktan yarım parmak az) unumuzu da aynı oranda ekleyelim. Üzerine suyu da ekleyip çırpma teli yardımıyla iyice çırpalım. Hiç topaklık kalmasın güzel akıcı bir kıvam alıncaya kadar çırpalım. Süt kaynayana kadar ara sıra sübyemizi karıştıralım dibine çökme yapmasın. Süt kaynayınca sütü karıştırarak sübyeyi yavaş yavaş ekleyelim. 

Kazandibi tarifi
Kazandibi tarifi

Orta ateşte muhallebi kıvamına gelene kadar bu karışımı pişirin. Kazandibini koyacağınız tepsimizi ocağın üzerine alın. Tepsinin dibini kaplayacak kadar yaklaşık 2 kepçe muhallebiyi eşit miktarda yayın. Tepsiyi ocak üzerinde çevire çevire her yerini güzelce yakın. Dibi sararacak kahverengi gibi bir renk alacak. Bu işlem yaklaşık 20 dakika kadar sürer.

Kazandibi sütlü tatlılar
Kazandibi sütlü tatlılar

Bu işlem bittikten sonra tencerede kalan kazandibini  iyice karıştırın ve  hepsini tepsinin üzerine ekleyin. Bir spatula yardımıyla üzerini düzeltin. 5-6 saat dışarıda beklesin daha sonra buzdolabına alın sertleşsin.

Servis yapacağınız zaman dilimleyin ve servis tabağına ters çevirerek koyun.

 

Servis önerisi: İnce uzun dilimlere ayırıp spatula yardımıyla kıvırarak rulo şeklinde de servis edebilirsiniz. Kazandibini isteğe göre dondurma ile ya da üzerine ufalanmış fındık veya fıstıkla servis edebilirsiniz. Kazandibi tatlısı hazır Afiyet olsun.

Kazandibi tatlısı
kazandibi tarifi

Not: Kazandibini dikdörtgen borcamda da yapabilirsiniz dibi de gözüktüğü için eşit yakılmış olur, fazlaca yakmaktan da korkmayın. Özellikle lezzet veren yanık kısımları zaten.

Dikdörtgen borcama koyarsanız malzemeleriniz fazla gelecektir. Kalanını kare borcama da koyabilirsiniz. Kare Borcam içinde önce yakma işlemi yapıp daha sonra kalan muhallebiyi üzerine ekleyebilirsiniz.