Güllaç Tarifi

Güllaç Tarifi

Ramazan ayında tatlı deyince ilk akla gelen tatlılardan olan güllaç tatlısı hafif bir tatlıdır.

Osmanlı Saray mutfağından çıkan güllaç ramazan ayıyla özdeşleşmiştir. İftar sofralarında yenen ağır yemeklerin ardından tatlı olarak  sindirimi kolay ve ana malzemesi süt olan güllac tatlisi ikram edilir. İçerisine gül suyu konulduğu için ismi güllü aş olan tatlının günümüzdeki ismi güllaç olarak değişmiştir.

Güllaç Nasıl Yapılır?

Malzemeler 8 kişilik içindir

Güllaç Malzemeleri:

  • 10 adet güllaç yaprağı yaklaşık 250 gram
  • 1 litre süt +   2 su bardağı daha süt ilave edilecek.
  • 1,5 su bardağı şeker (tatlıyı seviyorsanız 3 yemek kaşığı kadar daha şeker ekleyebilirsiniz)
  • 1 tatlı kaşığı gül suyu (gıdalara uygundur yazanlardan)
  • Bir paket vanilya
  • 150 gram file fındık
  • 50 gram hindistan cevizi
  • 50 gram pudra şekeri
  • Süslemek için nar yada vişne
  • isterseniz fındık yerine ceviz de kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizini, file fındığı ve pudra şekerini bir araya koyup harmanlayın.

Güllaç malzemeler
Güllaç tatlısı malzemeleri

Güllaç Tarifi

Sütü tencereye koyun üzerine şekeri de ekleyin bir süre  kaynasın. Kaynarken sütü kaşık yardımıyla havalandırın bu arasına oksijen girmesini sağlar ve sütü daha lezzetli yapar. Sütün altını kapatın ve bir süre ılımasını bekleyin. İçerisine 1 paket vanilyayı da koyup karıştırın. Tercihe bağlı olarak gül suyu da ekleyebilirsiniz. Süt sıcak olsun ama çok sıcak değil ılık da olmasın yani çok sıcak olursa lapa olur ılık olursa da yapraklar yumuşamaz eliniz ile değdiniz zaman elinizi yakmayacak kıvamda olsun.

Güllaç yapılışı
Güllaç tatlısı yapılışı

Güllaçları yapacağınız borcamı ve yaprakları ıslatacağınız tepsiyi hazırlayın. Güllaç yapraklarını tek tek sütle ıslatarak parlak kısmı üste gelecek şekilde sırayla tepsiye dizin. 5 adet güllaç yaprağını dizdikten sonra araya hazırlamış olduğunuz cevizi ya da fındığı koyun. Kalan 5 adet güllaç yapraklarını da sütle ıslatarak koyun. Kalan sütü de eşit miktarda üzerine dökün. Süt fazla gelir diye merak etmeyin yapraklar sütü içine çekecektir.

Güllaç tatlısı
Güllaç tarifi
Güllaç tatlısı tarifi
Güllaç tatlısı tarifi

Sütünü güzelce çekmesi için 4-5 dakika kadar bekleyin. Daha sonra üzerine antep fıstığı, fındık, nar, ceviz, çilek, vişne gibi hangisini isterseniz yada mevsimine uygun olan meyvelerle tercihinize bağlı olarak istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

 

Yapmış olduğunuz güllaç tatlısını yarım saat dışarıda bekletin sıcaklığı gitsin ve daha sonra streç ile güzelce sarıp buzdolabına koyun. Buzdolabında bir süre beklettikten sonra servis edebilirsiniz.

Güllac Tatlısı hazır Afiyet olsun.

Güllaç tarifi
Güllaç tatlısı tarifi
Güllaç kaç dakikada hazırlanır?

Güllaç tatlısını hazırlamak yaklaşık olarak yarım saat sürer. 10 dakika kadar sütün kaynama süresi geri kalan sürede de güllacın hazırlanışı ve süsleme aşamasıdır.

Not: Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.